Haptonómia: kapcsolódás érintéssel, amely a test emlékezetét szólítja meg.
Mi az a haptonómia?
A haptonómia módszerét a holland fizioterapeuta Frans Veldman (1921-2010) dolgozta ki az 1960-as években. Veldman a koncentrációs táborban lett figyelmes arra, milyen fontos szerepet játszik az affektív kontaktus – érzelmi kapcsolódás - a túlélésben. Ebből a felismerésből fejlődött ki a haptonómia, az érzelmes érintés tudománya.
A haptonómia szó a klasszikus görög hapsis (jelentése: érintés, érzékelés, tapintás) ésnomos (jelentése: törvény, szabály, norma) szavak összetételéből származik. A hapteinigéből származó hapto jelentése: érintek, újraegyesülök, kapcsolatot teremtek, kapcsolódom valamihez, és átvitt értelemben: (tapintással) kapcsolatot teremtek, hogy valakit egészségessé (egésszé) tegyek, hogy megerősítsem (a létezésében).
Alapja a tisztelet, a feltétel nélküli elfogadás, a nyitottság és a jelenlét. Ezek az attitűdök az érintésen keresztül nyilvánulnak meg, lehetővé téve a másik ember számára a teljes biztonság és bizalom megtapasztalását.
Lágy, de nagyon határozott érintés, sem vágy, sem agresszió nincs benne.
A bennünket érő hatások és az arra adott reakcióink sejtjeinkben kódoltan elraktározódnak magzati korig visszamenően. Ez a mi történetünk.
Amikor a haptonómiára jellemző beállítottsággal érintünk meg valakit, akkor mindezekkel kapcsolatba kerülhetünk. A biztonság és bizalom légkörében nyitott tenyerünkön keresztül megnyílik az ő története, lényegisége.
Haptonomia: a kapcsolódás és a meghallgatás művészete az érintésen keresztül.
A terapeuta és a kliens között létrejövő érzelmi térben felszínre kerülhetnek régen elfeledett, tudat alattiban rejtőző fájdalmak. A kliens – azzal, hogy ebbe a közös térbe „helyezi” érzelmeit, érzéseit -, megkönnyebbül, felszabadul. Így megerősödve, képessé válik ránézni a múlt szenvedéseire, s lehetővé válik a változás, elindul a gyógyulás folyamata.
"Szívből ajánlom!
Számomra rengeteg felismerést és békét hozott ez a csoportos munka.
Aki úgy érzi tényleg menjen el! Ezt tapasztalni kell. A lényeget sosem tudjuk könyvekből és elméleteken keresztül megtapasztalni. Ide gyakorlat kell. És ez AZ."
(S.E.G. nő - Egy nap a MEZŐ-ben (önfejlesztő műhely)